DG160-8EU
Description
AC/DC CONVERTER 15V 160W
DataSheet
DG160-8EU PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DG160 (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.66A
Power (Watts):160W (240W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:91%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-PUR0-EYY
VI-PUR0-EYY
7.5V 5V 50W 50W MICROCONTROLLE
VI-PU21-CYY
VI-PU21-CYY
VI-PU21-CYY 15V 12V 50W 50W MI
WX10-71013171-2-EL
WX10-71013171-2-EL
PFC MEGAPAC EL
RJ45FC5E-ORN
RJ45FC5E-ORN
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN
DY110-6
DY110-6
AC/DC CONVERTER 5V 110W
DG160-8EU
DG160-8EU
AC/DC CONVERTER 15V 160W
HAW 03-P
HAW 03-P
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC