WLT60-3000
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
2X4 60W AC/DC V1=5.2 V, V2=12.5
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
WLT60-3000 PDF
Type Description
Series:WLT60 (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5.2V
Voltage - Output 2:12.5V
Voltage - Output 3:-12.5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8A, 3A, 500mA
Power (Watts):85W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Approval Agency:CE, cUL, Nemko, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
WX1-7414462-2
WX1-7414462-2
PFC MEGAPAC
VI-PUJJ-IXX
VI-PUJJ-IXX
36V 36V 75W 75W MICROCONTROLLE
LHA75F-12
LHA75F-12
AC/DC POWER SUPPLY,OPEN FRAME 75
TD2425
TD2425
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
UTPCH8MYLY
UTPCH8MYLY
COPPER PATCH CORD, CAT 5E, YELLO
WLT60-3000
WLT60-3000