DHF030-8A
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DHF030-8A PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DHF030 (30W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):30W (36W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.76" L x 1.57" W x 0.90" H (70.0mm x 40.0mm x 23.0mm)