15KP15CA
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 15000W, CASE TYPE: D6
DataSheet
15KP15CA PDF
Type Description
Series:15KPxxCA
Package:Bag
Part Status:Active
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):580A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)