5KP75CT/R
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 5000W, CASE TYPE: D6
DataSheet
5KP75CT/R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:134V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):37A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)