5KP85CAT/R
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 5000W, CASE TYPE: D6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
5KP85CAT/R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:D-6, Axial
Supplier Device Package:D6
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1N6163AUS
1N6163AUS
TVS DIODE 56V 103.1V
R1020
R1020
FUSED TEST LEAD SET
7" MULTI PURPOS ROLLER; 1/4" NAP
5KP85CAT/R
5KP85CAT/R
TVS 5000W, CASE TYPE: D6