P4KE400AT/R
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS 400W, CASE T
DataSheet
P4KE400AT/R PDF
Type Description
Series:P4KE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):342V
Voltage - Breakdown (Min):380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):730mA
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)