SL10-10002B
Manufacturer
Ametherm
VIGOR # :
Description
ICL 10 OHM 25% 2A 10MM
Catalog
Inrush Current Limiters (ICL)
DataSheet
SL10-10002B PDF
Type Description
Series:SL10
Package:Bulk
Part Status:Active
R @ 25°C:10 Ohms
Tolerance:±25%
Current - Steady State Max:2 A
R @ Current:340 mOhms
Diameter:0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Approval Agency:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SL12 8R004
SL12 8R004
ICL 8 OHM 20% 2A 13MM
SL12 1R308
SL12 1R308
ICL 1.3 OHM 20% 8A 13MM
MF72-004D9-STRAIGHT
MF72-004D9-STRAIGHT
ICL 4 OHM 20% 3A
CAT5 TPE-005FT
CAT5 TPE-005FT
CAT5 RJ45, TPE, FLEX RATED-5FT
C4KH,BK
C4KH,BK
BOX ABS BLACK 2.13"L X 1.38"W
FERRITE CORE SOLID 2.39MM
SL10-10002B
SL10-10002B
ICL 10 OHM 25% 2A 10MM