CSX1-AE-20-8.00
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
CSX1-AE-20-8.00 PDF
Type Description
Series:CSX1
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:8 MHz
Frequency Stability:±20ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):70 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)