E2SB40E000108ER200
Manufacturer
Hosonic Electronic
VIGOR # :
Description
XTAL 2520 40MHZ, 6PF/7/15/-40+10
Catalog
Crystals
DataSheet
E2SB40E000108ER200 PDF
Type Description
Series:E2SB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±15ppm
Frequency Tolerance:±7ppm
Load Capacitance:6pF
ESR (Equivalent Series Resistance):20 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)