BL23E48-02-RO
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
BLDC MOTOR
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
BL23E48-02-RO PDF
Type Description
Series:BL23
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushless (BLDC)
Voltage - Rated:48VDC
RPM:4000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):60.89 / 430
Power - Rated:180W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Square - 2.213" x 2.213" (56.20mm x 56.20mm)
Diameter - Shaft:0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.831" (21.10mm)
Mounting Hole Spacing:1.858" (47.20mm)