PMD2406PMB1-A (2).GN.IP55
Description
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC
DataSheet
PMD2406PMB1-A (2).GN.IP55 PDF
Type Description
Series:PMD
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:38.00mm
Air Flow:56.5 CFM (1.58m³/min)
Static Pressure:0.920 in H2O (229.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:56.0dB(A)
Power (Watts):-
RPM:8000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)