PSD48H0AZBX-A (2).Z.GN.IP55
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 170X51MM 48VDC
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
PSD48H0AZBX-A (2).Z.GN.IP55 PDF
Type Description
Series:PSD
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 170mm L x 150mm H
Width:51.00mm
Air Flow:-
Static Pressure:1.550 in H2O (385.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:-
Power (Watts):74.4 W
RPM:6200 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)