PF40281BX-000U-A99
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
PF40281BX-000U-A99 PDF
Type Description
Series:PF
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Width:28.00mm
Air Flow:31.3 CFM (0.876m³/min)
Static Pressure:2.810 in H2O (700.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:62.0dB(A)
Power (Watts):10.8 W
RPM:22000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)