GPA2000-0.010-02-0816
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 406.4MMX203.2MM GRAY
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
GPA2000-0.010-02-0816 PDF
Type Description
Series:Gap Pad® A2000
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:-
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:406.40mm x 203.20mm
Thickness:0.0100" (0.254mm)
Material:Silicone Elastomer
Adhesive:Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Gray
Thermal Resistivity:0.20°C/W
Thermal Conductivity:2.0W/m-K