SP1000-0.009-AC-43
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 19.05MMX12.7MM W/ADH
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SP1000-0.009-AC-43 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® 1000
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-220
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:19.05mm x 12.70mm
Thickness:0.0090" (0.229mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Pink
Thermal Resistivity:0.35°C/W
Thermal Conductivity:1.2W/m-K