GP3500ULM--0.020-12-0816
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
GAP PAD 3500 ULM
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
GP3500ULM--0.020-12-0816 PDF
Type Description
Series:Gap Pad® 3500ULM
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:Thermally Conductive
Type:Gap Filler Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:406.40mm x 203.20mm
Thickness:0.0200" (0.508mm)
Material:Silicone
Adhesive:Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Gray
Thermal Resistivity:-
Thermal Conductivity:3.5W/m-K