K4-0.006-AC-124
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 22.15MMX20.07MM W/ADH
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
K4-0.006-AC-124 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® K-4
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:Multi
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:22.15mm x 20.07mm
Thickness:0.0060" (0.152mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Polyimide
Color:Gray
Thermal Resistivity:0.48°C/W
Thermal Conductivity:0.9W/m-K