HC1000-0.020-02-0404
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 101.6MMX101.6MM GRAY
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
HC1000-0.020-02-0404 PDF
Type Description
Series:Gap Pad® HC1000
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:-
Type:Pad, Sheet
Shape:Square
Outline:101.60mm x 101.60mm
Thickness:0.0200" (0.508mm)
Material:Polymer
Adhesive:Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Gray
Thermal Resistivity:-
Thermal Conductivity:1.0W/m-K