SP1500ST-0.008-02-1012
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 304.80MMX254MM BLUE
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SP1500ST-0.008-02-1012 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® 1500ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:-
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:304.80mm x 254.00mm
Thickness:0.0080" (0.203mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Blue
Thermal Resistivity:0.23°C/W
Thermal Conductivity:1.8W/m-K