SP1000-0.009-00-90
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 21.84MMX18.79MM PINK
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SP1000-0.009-00-90 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® 1000
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-218, TO-220, TO-247
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:21.84mm x 18.79mm
Thickness:0.0090" (0.229mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:-
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Pink
Thermal Resistivity:0.35°C/W
Thermal Conductivity:1.2W/m-K