IMSA-10120S-20Z18-GFN4
Manufacturer
IRISO Electronics
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET VERT B-TO-B FLOATING
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
IMSA-10120S-20Z18-GFN4 PDF
Type Description
Series:10120S
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:20
Pitch:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.644" (16.35mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BOARD TO BOARD
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
QTE-040-09-F-D
QTE-040-09-F-D
CONN HDR 80POS SMD GOLD
C324C183FAG5TA
C324C183FAG5TA
CAP CER 0.018UF 250V C0G/NP0 RAD