2211-1X10G00S/2.6/2.8B
Description
PIN HEADER, SINGLE ROW, 10 PIN,
DataSheet
2211-1X10G00S/2.6/2.8B PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:10
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.110" (2.80mm)
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:0.280" (7.10mm)
Insulation Height:0.067" (1.70mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 8POS 3.5MM