2212-2X05G00S/030/058B
Manufacturer
Oupiin
VIGOR # :
Description
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 10 PIN,
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
2212-2X05G00S/030/058B PDF
Type Description
Series:2212
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.445" (11.30mm)
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A