2211-1X07G00S/2.6/2.8B
Manufacturer
Oupiin
VIGOR # :
Description
PIN HEADER, SINGLE ROW, 7 PIN, S
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
2211-1X07G00S/2.6/2.8B PDF
Type Description
Series:2211
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:7
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.110" (2.80mm)
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:0.280" (7.10mm)
Insulation Height:0.067" (1.70mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A