2211-1X09G00S-2.6-2.8B
Description
PIN HEADER, SINGLE ROW, 9 PIN, S
DataSheet
2211-1X09G00S-2.6-2.8B PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:9
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.110" (2.80mm)
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:0.280" (7.10mm)
Insulation Height:0.067" (1.70mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A