BD080-10-A-0230-L-D
Description
10W, 1.27MM PITCH SOCKET, SIL, T
DataSheet
BD080-10-A-0230-L-D PDF
Type Description
Series:BD080
Package:Tube
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Features:-
Current Rating (Amps):1A per Contact