BF085-06-A-0240-N-D
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
6W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH, V
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BF085-06-A-0240-N-D PDF
Type Description
Series:BF085
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:6
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):2A per Contact