BF085-10-A-0240-N-D
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
10W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH,
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BF085-10-A-0240-N-D PDF
Type Description
Series:BF085
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):2A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ESQT-150-02-G-Q-577
ESQT-150-02-G-Q-577
CONN SOCKET 200P 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD SMD
SSM-105-S-DV-A-P-007
SSM-105-S-DV-A-P-007
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD
AD 25 H
AD 25 H
ADAPTER
BF085-10-A-0240-N-D
BF085-10-A-0240-N-D
YB4306
YB4306
RF ANT 440MHZ YAGI N FEM BRKT MT