BC075-10-A-L-D
Description
10W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BC075-10-A-L-D PDF
Type Description
Series:BC075
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):1A per Contact