BD050-10-A-0-0500-L-D
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
10W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BD050-10-A-0-0500-L-D PDF
Type Description
Series:BD050
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.085" (2.15mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):1A per Contact