IMSA-11600S-25A-GFN4
Description
CONN FFC VERT .5MM 25POS
DataSheet
IMSA-11600S-25A-GFN4 PDF
Type Description
Series:11600
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:25
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.236" (6.00mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V