IMSA-11501S-35A-GFN1
Description
CONN FFC R/A .5MM 35POS
DataSheet
IMSA-11501S-35A-GFN1 PDF
Type Description
Series:11501
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:35
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.134" (3.40mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V