IMSA-11501S-40A-GFN1
Description
CONN FFC R/A .5MM 40POS
DataSheet
IMSA-11501S-40A-GFN1 PDF
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:40
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.134" (3.40mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FPC 0.5MM