IMSA-11501S-10D-GFN1
Description
CONN FFC R/A .5MM 10POS
DataSheet
IMSA-11501S-10D-GFN1 PDF
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:10
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.134" (3.40mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD
FPC 0.5MM
SFW28R-2STAE1LF
SFW28R-2STAE1LF
CONN FPC TOP 28POS 1.00MM R/A
IMSA-11501S-10D-GFN1
IMSA-11501S-10D-GFN1
CONN FFC R/A .5MM 10POS