S11KAC-P08MFG0-6000
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S11KAC-P08MFG0-6000 PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® K
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:1
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:A
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ACT26JJ19JD-6149 [V001]
ACT26JJ19JD-6149 [V001]
STRAIGHT PLUG
8D725Z11SN
8D725Z11SN
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
RNCF0402DTE178K
RNCF0402DTE178K
RES 178K OHM 0.5% 1/16W 0402
VLP2-D-6
VLP2-D-6
LED LIGHT PIPE CLR VERT 55MM