10-SP4.2-37
Manufacturer
PowerFilm Inc.
VIGOR # :
Description
SOLAR CELL 90MW 6.5V 10PACK
Catalog
Solar Cells
DataSheet
10-SP4.2-37 PDF
Type Description
Series:Wireless Electronics
Package:Bulk
Part Status:Active
Power (Watts) - Max:90 mW
Current @ Pmpp:22 mA
Voltage @ Pmpp:4.2 V
Current - Short Circuit (Isc):28 mA
Type:-
Voltage - Open Circuit:6.5 V
Operating Temperature:-
Package / Case:Cells
Size / Dimension:3.311" L x 1.449" W x 0.009" H (84.10mm x 36.80mm x 0.22mm)