CD79F12005A
Manufacturer
Cantherm
VIGOR # :
Description
CD79F THERMAL PROTECTION SWITCH
Catalog
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
DataSheet
CD79F12005A PDF
Type Description
Series:CD79F
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NC
Switching Temperature:248°F (120°C)
Reset Temperature:-
Current Rating - AC:5A (120V), 8A (277V), 22A (120V)
Current Rating - DC:20A (16V)
Tolerance:±9°F (±5°C)