F20A12005ACLA06E
Manufacturer
Cantherm
VIGOR # :
Description
THERMOSTAT 120DEG C SPST-NC WIRE
Catalog
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
DataSheet
F20A12005ACLA06E PDF
Type Description
Series:F20
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NC
Switching Temperature:248°F (120°C)
Reset Temperature:194°F (90°C)
Current Rating - AC:1.6A (250V)
Current Rating - DC:-
Tolerance:±9°F (±5°C)
Switching Cycles:7K
Termination Style:Wire Leads
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Potted - Wire Leads
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3450G  80820969
3450G 80820969
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT
OMLD S315 OOR O060/05 C045/05
3455RM 84780087
3455RM 84780087
THERMOSTAT CYLINDER SOLDER LUG
EV-BT832X
EV-BT832X
EVALUATION BOARD FOR BT832X BLUE
F20A12005ACLA06E
F20A12005ACLA06E
5760
ADAPTER KIT ACCESSORY SAMPLER
ENVOY SC (200A AC)
ENVOY SC (200A AC)
TRANSDUCER CURRENT 24VDC