ESHSR-0005C0-002R7UC
Description
CAP 5F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
ESHSR-0005C0-002R7UC PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:5 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C