ESHSR-1200C0-002R7A5T
Description
CAP 1200F 0% +20% 2.7V CHAS MT
DataSheet
ESHSR-1200C0-002R7A5T PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:1200 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.48mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.370" Dia x 2.953" L (60.20mm x 75.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C