ESHSR-3000C0-002R7A5
Description
CAP 3000F 0% +20% 2.7V CHAS MT
DataSheet
ESHSR-3000C0-002R7A5 PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:3000 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.26mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Weld Stud
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.370" Dia x 5.433" L (60.20mm x 138.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C