ZB1.2V4/5AN2
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
1.2V NICD 1200MAH BATTERY PACK
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
ZB1.2V4/5AN2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Battery Cell Size:4/5A
Voltage - Rated:1.2 V
Capacity:1.2Ah
Size / Dimension:0.71" Dia x 1.77" H (18.0mm x 45.0mm)