SMC302LE-20 G/W
DataSheet
SMC302LE-20 G/W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.394" H x 0.575" W x 0.169" D (10.00mm x 14.60mm x 4.30mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:632nm
Power Dissipation (Max):70mW