ICM15-360
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 36V 15W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ICM15-360 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, ICM15 (15W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:36V
Current - Output (Max):420mA
Power (Watts):15 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:2.80" L x 1.70" W x 1.20" H (71.2mm x 43.2mm x 30.5mm)