L6R30-090
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
L6R30-090 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R30 (30W)
Package:Box
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):3.3A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.80" L x 1.70" W x 1.30" H (71.1mm x 43.2mm x 33.0mm)