SP15U-03S
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SP15U-03S PDF
Type Description
Series:SP15U (15W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):15W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.21" L x 2.95" W x 1.30" H (107.0mm x 75.0mm x 33.0mm)