SX50U-15S
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 50W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SX50U-15S PDF
Type Description
Series:SX50U (50W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.4A
Power (Watts):50W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:2 kV
Efficiency:78%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.69" L x 3.35" W x 1.46" H (119.0mm x 85.0mm x 37.0mm)