PRK50U-0524W
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 50W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PRK50U-0524W PDF
Type Description
Series:PRK50U (50W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:2
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A, 1A
Power (Watts):50W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:1.5 kV
Efficiency:75%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Features:Adjustable Output, DC Input Capable
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.88" L x 3.88" W x 1.34" H (175.0mm x 93.0mm x 34.0mm)