SP30U-12S
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SP30U-12S PDF
Type Description
Series:SP30U (30W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:77%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.88" L x 3.11" W x 1.30" H (124.0mm x 79.0mm x 33.0mm)